KONUM

Bodrum

Homeros'un 'Ebedi mavilikler ülkesi' dediği ve bir diğer Bodrumlu Cevat Şakir'in de 'başka yerde olup nur içinde yatılacağına burada nur içinde yaşanır' demesi boşuna değildir. Tarih boyunca, önceki adıyla Halikarnassos, sonra da Bodrum, paylaşılamayan ve uğrunda hep mücadele edilen bir yer olmuştur.

Bodrum, doğu ve batı limanlarının birleşmesinden meydana gelen yarımada üzerinde yükselen kalesi ve iki limanın kıyılarına dizilmiş bembeyaz evleri, gümbetleri ve denize inen daracık sokakları şöhreti dünyaya yayılmış yatları, tersaneleri ile ünlü bir yöredir.

Bugün Bodrum, bir tatil yöresinden beklenen tüm unsurları bünyesinde toplamış, yaz-kış yaşanabilecek önemli bir turizm merkezidir. Dünyanın dört bir yanından gelen zengin yatçılardan kısıtlı bütçesiyle bir pansiyonda uzun yaz tatili geçirebilen gelir gruplarına kadar tüm kesimlerin beklentisini karşılayacak donanıma sahiptir.

* Bu bilgiler, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden alınmıştır.

Ortakent

Ortakent, Bodrum yarımadasının batısında kalan, eski köy özelligini koruyabilmiş yeşilliklerin arasından uzanan ince yollarla denize inilen bir beldedir. Bölgede eskiden oldugu gibi tarım, hayvancılık ve narenciye ile ugraşılmaktadır, köy içine doğru gidildiğinde eski taş evler ile hala köy dokusu korunmaktadır. 1601'de inşa edilmiş Kuleli Mustafa Paşa Konağı'nın damında ve belki de savunma amacıyla inşa edilen 60 cm. kalınlığındaki duvarların top ateşlerinin açtığı gedikler bulunmaktadır.

Her yıl dünyanın ve ülkemizin farklı şehirlerinden gelen insanlar hem eğlenebilmek hemde şehir merkezinin gürültüsünden uzakta dinlenebilmek için Ortakent beldesini tercih etmektedirler.

Bazı geceler bölgenin geleneksel ahşap tekneleriyle denizin ortasında dolunayın keyfini çıkarabilir aynı zamanda denizden kıyıya baktığınızda otellerin ve restoranların sallanan ışıklarını seyredebilirsiniz.

Bu da unutamayacagınız bir tatilin silinmez izleri olarak belleğinizde daima kalacaktır.

Anneler&babalar da tatil yapsın !

Evet... bu yaz önceligi anne ve babalara verdik.Gerçek anlamda tatilin tadını çıkarsınlar diye

Bu amaçla;okul öncesi ve drama ögretmeni Hülya Zeynep Kanbay ile birlikte çocuklarına yönelik çocuk atölyesi düzenledik

Siz şezlongunuza uzanıp kitabınızı okur ve kahvenizi yudumlarken..çocuklarınız bilgi ve beceri dolu zamanın keyini çıkaracak.